Propolis
6. septembra 2022 0 Od MartinVčelí zázrak – propolis a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
O tom, že med nie je jediným produktom včiel, nasvedčuje aj v súčasnosti čoraz viac využívaný propolis. Vo svojej podstate ide o látku podobnú živici a je označovaný ako „včelí tmel“. V tomto článku sa dozviete o jeho blahodarných a širokospektrálnych účinkoch na nielen na ľudské zdravie.
Čo je to vlastne ten propolis a kde sa nachádza
Ide o produkt včiel, ktoré ho získavajú zo živíc a silíc zo stromov, krov, či pukov a donášajú ho na obnôžkach do úľov, kde ním vypĺňajú otvory. Dôležité je spomenúť aj ten fakt, že jeho zloženie je odlišné v závislosti od konkrétneho úľa, oblasti, v ktorej sa nachádzajú, ale aj od ročného obdobia.
Tento lepkavý zázrak vytvoria včely spojením šťavy, teda živice, výlučkov a včelieho vosku. Ak si však myslíte, že ide o nejaký novodobý objav, ani zďaleka to tak nie je. Už pred tisíckami rokov ho využívali vtedajšie civilizácie, vrátane Grékov, Egypťanov či Asýrčanov, avšak každá z týchto civilizácií ho využívala na odlišné veci. Zatiaľ čo Gréci ho používali na liečbu rôznych abscesov, Asýrčania ním bojovali proti infekcií rán a nádorov a Egypťania zase našli jeho využitie pri balzamovaní múmií.
Zloženie propolisu
Čo sa týka zloženia propolisu, vedci zistili, že tento včelí produkt obsahuje viac ako tristo prírodných zlúčenín, ako napríklad aminokyseliny, steroidy, kumaríny, fenolických aldehydy, polyfenoly či sekveniterpén chinínov. Čo sa týka podielu surového propolisu, vyzerá to asi takto:
- 50 % tvoria živice
- 30 % vosky
- 10 % silice
- 5 % peľu
- A približne 5 % tvoria organické zlúčeniny
Dôležitou zložkou sú tiež vitamíny a minerály, medzi ktoré patria:
- Vitamíny zo skupiny B
- Vápnik
- Železo
- Protivitamín A
Výhody a účinky propolisu
Vo všeobecnosti platí, že propolis má jednak antibakteriálne, antivírusové, ale aj protiplesňové a protizápalové vlastnosti, no je dôležité podotknúť, že výskum propolisu je ešte stále obmedzený.
Propolis má niekoľko využití v oblasti zdravia, akými sú:
- Liečba rán, vďaka zlúčenine zvanej pinocembrín, ktorý má pozitívne účinky ako antimykotikum, teda pôsobí proti plesniam. Podľa jednej štúdie vedci zistili, že práve propolis pomáha pri traumatických popáleninách vďaka jeho funkcií podpory rýchlejšieho rastu nových a zdravých buniek.
- Liečba a redukcia oparu, ktoré spôsobuje vírus Herpes simplex (HSV). Práve propolis má schopnosť zastaviť množenie týchto vírusov, ako aj tých, ktoré spôsobujú genitálny herpes. Jedna štúdia odhalila, že masť s obsahom aspoň tri percentá propolisu má redukovať bolesť, ale aj trvanie oparov.
- Liečenie prechladnutia a bolesti hrdla a to propolisovým extraktom, ktorý má pozitívne účinky a to v súvislosti s dĺžkou trvania nachladnutia a bolesti. Výťažok z propolisu aj na podklade štúdií má znižovať a skracovať príznaky akútneho alebo chronického prechladnutia.
- Prevencia a liečba rakoviny vďaka protinádorovým a protirakovinovm vlastnostiam propolisu a to najmä tým, že:
- Zabraňuje rozmnožovaniu buniek, ktoré spôsobujú rakovinu
- Znižuje pravdepodobnosť vzniku rakovinových buniek
Doplnkové výhody propolisu
Je však nutné pripomenúť, že niektoré štúdie naznačujú doplnkovú funkciu propolisu pri liečbe rakovinových ochoreniach, avšak tento spôsob liečby nemá byť jediným.
- Liečba kandidózy, čo je infekcia, ktorú spôsobuje infekcia candida albicans. Tento druh kvasinkovej infekcie sa bežne nachádza v ľudských ústach, vagíne, črevnom trakte. Spôsobuje zápal močového mechúra.
- Propolis taktiež napomáha v boji proti parazitom, pričom jedna štúdia zistila, v prípade detí propolisový extrakt má až 52 % účinnosť vyliečenia a v prípade liečby dospelých ľudí až 60 %
- Posledným pozitívnym účinkom, ktorý sa predpokladá v súvislosti s propolisom je jeho vlastnosť, pomocou ktorej zlepšuje plodnosť žien, ktoré trpia miernou endometriózou. Štúdia odhalila, že užívanie 500 miligramov propolisu dvakrát denne v období šiestich mesiacov prispel k 60 % otehotneniu v porovnaní s 20 % otehotnením žien, ktoré užívali placebo. Jednou z hlavných negatív je doposiaľ nezistený účinok propolisu v súvislosti s neplodnými ženami, ktoré netrpia endometriózou.
Vedľajšie účinky a riziká propolisu
Azda najobávanejším a najznámejším rizikom pri užívaní propolisu je alergia. Nielen ľudia alergickí na propolis, ale aj na včelí peľ, materskú kašičku či ihličnaté a topoľové stromy, ale aj astmatici by sa mali užívaniu tohto produktu včiel vyhýbať, alebo aspoň zvážiť.
Ďalej by mali byť obozretní aj ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi a to z dôvodu, že propolis môže znásobiť riziko krvácania práve u tých ľudí, ktorí berú tento druh liekov. Poslednou skupinou sú tehotné a dojčiace ženy, ktorým sa odporúča používanie propolisu najskôr zvážiť s lekárom.
V prípade, že si nie ste istí, či takouto alergiou trpíte, máte na výber dva spôsoby „samotestovania“ a to:
- V prípade prípravku na vonkajšie použitie, teda rôzne maste a gély, odporúča sa ich najskôr otestovať na vnútornej strane zápästia a pozorovať, či sa v priebehu dvadsiatich štyroch hodín neprejaví začervenanie alebo vyrážky.
- Ak sa prípravky s propolisom užívajú vnútorne, je vhodné začať s užívaním minimálnych dávok.
Používanie propolisu
Čo sa týka spôsobu užívania propolisu, aj tu existuje viacero možností, ktoré ponúka trh. Prvou možnosťou je využívanie surového propolisu vo forme takzvaných propolisových kvapiek. Tie sa zvyčajne využívajú na kloktanie, či výplach ústnej dutiny. Avšak jej použitie je vo svojej podstate univerzálne.
Ďalšou z možností, v prípade, že vás trápia vonkajšie rany či nedokonalosti, je možnosť využitia rôznych propolisových mastí. Taktiež kvapiek, ale aj kozmetických prípravkov, či mydiel. Ak máte v úmysle používanie propolisu perorálne využite výživový doplnok najvyššej kvality.
V súvislosti s odporúčaným dávkovaním v kontexte vedeckých štúdií sa odporúča:
- V prípade prechladnutia či bolesti hrdla užívať 500 miligramov jeden až dvakrát denne
- Ak vás trápi opar alebo genitálny herpes, pri oboch sa odporúča ich natierať štyrikrát denne
- Kvasinkovú infekciu vyliečite alkoholovým extraktom s aspoň dvomi gramami propolisu a potieraním štyrikrát denne
- Pri ženskej neplodnosti s endometriózou sa odporúča dávkovanie 500 miligramov propolisu dvakrát denne